Description
| Wireless Standards | Wi-Fi 6IEEE 802.11ax/ac/n/a 5 GHzIEEE 802.11ax/n/b/g 2.4 GHz |
|---|---|
| WiFi Speeds | 2402 Mbps on 5 GHz, 574 Mbps on 2.4 GHz |
| Reception Sensitivity |
2.4GHz:
11g 6Mbps:-96.5dBm
11g 54Mbps:-78dBm
11AX HE20 MCS0:-96.5dBm
11AX HE20 MCS11:-65dBm
11AX HE40 MCS0:-93.5dBm
11AX HE40 MCS11:-63dBm
5GHz:
11a 6Mbps:-96dBm
11a 54Mbps:-78dBm
11ac VHT20 MCS8:-74.5dBm
11ac VHT40 MCS9:-70.5dBm
11ac VHT80 MCS9:-66.5dBm
11AX HE20 MCS11:-66dBm
11AX HE40 MCS11:-63dBm
11AX HE80 MCS11:-61dBm
|
| Transmission Power | 2.4 GHz < 20dBm (EIRP)5 GHz < 23dBm (EIRP) |
| Wireless Security | WPA-PSK/WPA2-PSK/WPA3 |
| Mesh protocol | 802.11k/v/r |
| Dimensions | 5 × 3.2 × 3.3 in (128 × 81 × 83.7 mm) |
|---|---|
| Interfaces | Halo H85X: 1× 2.5 Gbps Port + 2× 1 Gbps Ports
Halo H80X: 3× 1 Gbps Ports (WAN/LAN auto-sensing) |
| Button | Reset button |
| Operation Mode | Router, Access Point |
|---|---|
| Quality of Service | WMM |
| WAN Type | Dynamic IP/Static IP/PPPoE/L2TP/PPTP |
| Management | Local Management, Remote Management, Multi-Managers |
| Firewall Security | SPI Firewall |
| Protocols | Supports IPv4 and IPv6 |
| Guest Network | 2.4 GHz Guest Network,5 GHz Guest Network |
| DHCP | Server, Client |
| Network Services Enabled by Default | Web Server
Manage and configure device through web (HTTP/HTTPS) • Port: 80/443; Protocol: TCP DHCP Server IP address assignment (DHCP) • Port: 67; Protocol: UD DNS DNS • Port: 53; Protocol: TCP & UDP App management Manage and configure device through app • Port: 20001; Protocol: TCP • Port: 20002; Protocol: UDP |
|---|---|
| Package Contents | 3-pack
1× Halo H85X Unit + 2× Halo H80X Unit1× RJ45 Ethernet Cable3× Power AdaptersQuick Installation Guide |
| Environment | Operating Temperature: 0°C~40°C (32°F~104°F)Operating Humidity: 10%~90% Non-CondensingStorage Humidity: 5%~90% Non-Condensing |







