Description
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | HP Victus 15-fa1014nia (801T6EA) |
| Processor | Intel Core i7-13700H (14C / 20T) |
| Memory | 16GB DDR4 3200MHz |
| Memory Slots | Two DDR4 slots |
| Storage | 1TB NVMe Gen 4 |
| Storage Slot | Two M.2 2280 Gen 4 slots |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 6GB |
| Graphics Card TGP | 75W |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Resolution | FHD (1920×1080) |
| Panel | IPS |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 250 nits |
| Touchscreen | Non-touch |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Battery | 70Wh |
| Power Adapter | 200W |
| Operating System | DOS |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.3 |
| Dimensions (W×D×H) | 35.79 × 25.5 × 2.35 cm |
| Weight | 2.29 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Performance Blue |
| Ports | 2× USB Type-A 5Gbps (1 with HP Sleep & Charge), 1× USB Type-C 5Gbps (DisplayPort 1.4, HP Sleep & Charge), 1× HDMI 2.1, 1× RJ-45 LAN, 1× Headphone/Mic combo, 1× AC Smart Pin, 1× Multi-format SD card reader |
| Speaker | Dual speakers |
| Camera | HD 720p |
| Material | Plastic chassis made with recycled and ocean-bound materials |
| Fingerprint | None |






