Description
| Category | Specifications |
|---|---|
| Model | Victus 15 |
| Processor | Intel Core i7-13700H (14C / 20T) |
| Memory | 16GB DDR4 3200MHz |
| Memory Slots | Two DDR4 slots |
| Storage | 512GB NVMe Gen 4 |
| Storage Slot | One M.2 2280 Gen 4 slot |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 4050 6GB |
| Graphics Card TGP | 75W |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Resolution | FHD (1920×1080) |
| Panel | IPS |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 250 nits |
| Touchscreen | Non-touch |
| Keyboard | White Backlit |
| Battery | 70Wh |
| Power Adapter | 200W |
| Operating System | DOS |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 6 + BT 5.3 |
| Weight | 2.29 kg |
| Speakers | Dual speakers |
| Camera | HD 720p |





