Description
| Specification | Details |
|---|---|
| Model | HP Victus 15-fa1015nia |
| Processor | Intel Core i7-13700H (14C / 20T) |
| Memory | 16GB DDR4 3200MHz |
| Memory Slots | Two DDR4 slots |
| Storage | 1TB NVMe Gen 4 |
| Storage Slot | Two M.2 2280 Gen 4 slots |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 6GB |
| Graphics Card TGP | 75W |
| Screen Size | 15.6-inch |
| Resolution | FHD (1920×1080) |
| Panel | IPS |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 250 nits |
| Touchscreen | Non-touch |
| Keyboard | Backlit Keyboard |
| Battery | 70Wh |
| Power Adapter | 200W |
| Operating System | DOS |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.3 |
| Dimensions (W×D×H) | 35.79 × 25.5 × 2.35 cm |
| Weight | 2.29 kg |
| Warranty | 1 Year |
| Color | Mica Silver (Black chrome logo) |
| Ports | 1× USB Type-C (DisplayPort 1.4, Sleep & Charge), 2× USB Type-A 5Gbps (one Sleep & Charge), 1× HDMI 2.1, 1× RJ-45 LAN, 1× SD card reader, 1× Headphone/Mic combo |
| Speaker | Dual speakers |
| Camera | HD 720p |
| Material | Plastic chassis with metal finish |
| Fingerprint | None |







