Description
| Specification | Details |
|---|
| Brand | HP |
| Product Name | Victus 15-fa1103ne |
| Product Number | 8Y5V3EA |
| Processor | Intel® Core™ i5-13420H |
| Processor Generation | 13th Generation |
| Processor Details | Up to 4.6 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 12 threads |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 |
| Graphics Memory | 6 GB GDDR6 |
| RAM | 8 GB DDR4-3200 MT/s (1 x 8 GB) |
| Storage | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Display | 15.6″ FHD (1920 × 1080), IPS, 144 Hz, 9 ms, anti-glare, 250 nits, 45% NTSC |
| Resolution | 1920 × 1080 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Operating System | DOS |
| Keyboard | Full-size, backlit, performance blue keyboard with numeric keypad |
| Battery | 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer |
| Webcam | HP Wide Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and dual array digital microphones |
| Ports | 1× USB Type-A 5Gbps, 1× USB Type-A (HP Sleep and Charge), 1× USB Type-C (DisplayPort 1.4, HP Sleep and Charge), 1× HDMI 2.1, 1× RJ-45, 1× AC smart pin, 1× headphone/microphone combo |
| Dimensions | 357 × 255 × 23.5 mm |
| Weight | 2.29 kg |
| Color | Performance Blue |






