Description
| Category | Specification |
|---|---|
| Operating System | Windows 11 Home |
| Processor Family | AMD Ryzen™ 7 |
| Processor | AMD Ryzen™ 7 7445HS (up to 4.7 GHz, 16 MB L3 cache, 6 cores, 12 threads) |
| Chipset | AMD integrated SoC |
| Sustainability | Ocean-bound plastic in speakers/bezel; recycled plastic in keyboard keycaps/scissors |
| Memory | 16 GB DDR5-5600 MT/s (2 × 8 GB) |
| Storage | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Display | 15.6″ FHD (1920 × 1080), IPS-Level, 144Hz, 300 nits |
| Integrated Graphics | AMD Radeon™ 610M Graphics |
| Dedicated Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 4050 (6 GB GDDR6) |
| Ports | 2× USB-A, USB-C (DP 1.4a), HDMI 2.1, RJ-45, AC power, audio jack |
| Camera | HP Wide Vision 720p HD with noise reduction |
| Audio | DTS:X® Ultra, dual speakers, HP Audio Boost |
| Keyboard | Full-size backlit (moonstone grey) with numeric keypad |
| Touchpad | HP Imagepad, precision touch support |
| Wireless | Wi-Fi 6, Bluetooth 5.4, Mir |








