Description
| Category | Specification |
|---|---|
| Brand | HP |
| Product Name | Victus 16-r1032nia |
| Product Number | B1UM1EA |
| Processor | Intel Core i5-14450HX |
| Processor Generation | 14th Generation |
| Processor Details | Up to 4.8 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 20 MB L3 cache, 10 cores, 16 threads |
| Graphics | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 |
| Graphics Memory | 6 GB GDDR6 |
| RAM | 16 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 8 GB) |
| Storage | 1 TB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Display | 16.1″ FHD IPS, 144 Hz, anti-glare, micro-edge, 300 nits, 62.5% sRGB |
| Resolution | 1920 × 1080 |
| Refresh Rate | 144 Hz |
| Operating System | DOS |
| Keyboard | Full-size backlit keyboard with numeric keypad (Moonstone Grey) |
| Battery | 4-cell, 70 Wh Li-ion polymer |
| Webcam | HP True Vision 1080p FHD with noise reduction & dual-array microphones |
| Ports | USB-A (2), USB-A Sleep & Charge, USB-C (PD + DP 1.4), HDMI 2.1, RJ-45, AC smart pin, audio combo |
| Dimensions | 369 × 259.4 × 22.9 mm |
| Weight | 2.31 kg |
| Color | Mica Silver |







