Description
| Category | Specification |
|---|---|
| Model | Victus 16 |
| Processor | Intel Core i5-14450HX (10C / 16T) |
| Memory | 16GB DDR5 5600 MHz |
| Memory Slots | Two DDR5 slots |
| Storage | 1TB NVMe Gen4 SSD |
| Storage Slot | One M.2 2280 Gen4 slot |
| Graphics Card | NVIDIA GeForce RTX 3050 6GB |
| Graphics Card TGP | 95W |
| Screen Size | 16.1-inch |
| Resolution | FHD (1920 × 1080) |
| Panel | IPS |
| Colour Gamut | 45% NTSC |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Brightness | 300 nits |
| Touchscreen | Non-touch |
| Keyboard | White Backlit |
| Battery | 70Wh |
| Power Adapter | 200W |
| Operating System | DOS |
| WLAN + Bluetooth | Wi-Fi 6 + Bluetooth 5.3 |
| Weight | 2.31 kg |
| Speaker | Dual speakers |
| Camera | HD 720p |
| Fingerprint | None |







