Description
| Specification | Details |
|---|---|
| Brand | HP |
| Product Name | VICTUS 15-FA1112NIA |
| Product Number | 8Y605EA |
| Processor | Intel® Core™ i5-13420H |
| Processor Generation | 13th Generation |
| Processor Details | Up to 4.6 GHz with Intel® Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 8 cores, 12 threads |
| Graphics Card | NVIDIA® GeForce RTX™ 3050 |
| Graphics Memory | 6 GB GDDR6 |
| RAM | 8 GB DDR4-3200 MT/s (1 × 8 GB) |
| Storage | 512 GB PCIe® Gen4 NVMe™ M.2 SSD |
| Display | 15.6″ FHD (1920×1080), IPS, 144Hz, 250 nits, anti-glare |
| Resolution | 1920 × 1080 |
| Refresh Rate | 144Hz |
| Operating System | DOS |
| Keyboard | Full-size backlit Mica Silver keyboard with numeric keypad |
| Battery | 4-cell, 70 Wh Li-ion Polymer |
| Webcam | HP Wide Vision 720p HD camera with temporal noise reduction and dual-array digital microphones |
| Ports | 2 × USB Type-A, 1 × USB Type-C, HDMI 2.1, RJ-45, Headphone/Microphone combo, AC Smart Pin |
| Dimensions | 255 × 357 × 23.5 mm |
| Weight | 2.29 kg |
| Color | Mica Silver |







